Nadszedł ten dzień, kiedy już wiesz, że jedyne czego Ci w życiu brak, to żwirek , więc klamka zapadła i zamierzasz się ZAKOCIĆ.
Jak to zrobić dobrze i jak najmniej stresująco dla kota i dla Ciebie?
Po prostu dobrze się przygotuj i już od progu uszanuj kocie zwyczaje i potrzeby.
Zanim kot (lub koty, bo czasami zakocenie bywa hurtowe ) zamieszka w Twoim domu, przygotuj przynajmniej podstawową „wyprawkę” (zajrzyj do artykułu „Nie wszystko kocie co dla kota” ) czyli miskę na jedzenie, odpowiednio dużą miskę na wodę, kuwetę i żwirek, spanko, karton, jakiś przynajmniej niewielki drapak (na początek) oraz kilka zabawek.
Warto mieć też na podorędziu jakąś kocią walutę przetargową, czyli smaczki (tylko pamiętaj o dobrej jakości!).
Potem zastanów się, które pomieszczenie w domu, warto kotu pokazać jako pierwsze i tam umieść wszystkie kocie skarby (a potem kota). Może to być łazienka, może być sypialnia, może być Twoje domowe biuro. Im mniej przestrzeni, tym lepiej. Nie pokazuj kotu od razu całego mieszkania, bo trudniej będzie mu takie gabaryty zeksplorować i wypełnić swoim zapachem, a co za tym idzie poczuć się bezpiecznie. Wprowadzaj kota do domu powoli. Na wszystko przyjdzie czas.
No właśnie. Czas to coś co musisz kotu dać, więc lepiej uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że to Ty wiesz, że kot jest fajny i oto nadchodzi „dobra zmiana” w Twoim życiu. Koty za to za zmianami, nie przepadają. Przeprowadzka to ogromny stres. Nowy człowiek i utrata „starego” tak samo. Buduj Waszą relację powoli. Nie rób nic na siłę! Nie przytulaj kota, nie noś, nie bierz na kolana wbrew jego woli. Poczekaj aż będzie gotowy. To przyjaźń na całe (przynajmniej to kocie) życie!
Uwaga!
Zapraszając kota do swojego domu, zapraszasz też żwirek na podłodze, drapaki, posłanka, kocyki, zabawki i rutynę,
którą od teraz powinnaś/powinieneś próbować zachować, by Twój mruczek czuł się dobrze.
Pamiętaj, że kot to żywe stworzenie. Ma swoje zwyczaje i potrzeby gatunkowe, które może realizować dzięki Twoim staraniom.
Dowiedz się wcześniej czegoś o tym pięknym drapieżniku, z którym zamierzasz mieszkać pod jednym dachem.
I zawczasu zastanów się, czy dasz radę sprostać zadaniu, bo nie ma odwrotu.
Dla naszych Adoptujących mamy przygotowany poradnik, który trochę bardziej szczegółowo opowiada o tym, o czym powinniśmy wiedzieć chcąc odpowiednio przygotować się na przyjęcie do swojego domu kota.
Poradnik może też dostać każdy, kto do nas napisze na dtkocialapka@gmail.com, w tytule wpisując PORADNIKI KOCIEJ ŁAPKI „ZAKOCENIE” . W zamian za dowolną wpłatę wspierającą działania fundacji prześlemy jego pełną wersję.
OPRACOWANIE: Kaśka Ciszek – czyli Kocie Naprawy