Żywienie, to naprawdę temat rzeka.
O czym musisz pamiętać, żeby Twój kot dobrze jadł?
Po pierwsze – kot to OBLIGATORYJNY MIĘSOŻERCA. To znaczy, że mięso, od pokoleń, stanowi podstawę jego diety, więc niech Cię nie kuszą żadne wegetariańskie diety! Jeśli jesteś wege i nie dasz rady się przełamać do kupna mięsnej karmy, nie bierz pod opiekę drapieżnika. Jest wiele zwierząt roślinożernych, które też czekają na dom (np. w Lab Rescue).
Po drugie – koty nie jedzą ryżu, pszenicy, kukurydzy! Tak, masz rację, to popularne składniki niektórych karm. To, że coś jest popularne, nie znaczy, że jest właściwe. W ludzkim, przetworzonym jedzeniu, również znajdziesz wiele niepożądanych substancji. CZYTAJ SKŁAD!
Po trzecie – to, że coś jest dobre dla Ciebie, nie znaczy, że jest dobre i bezpieczne dla kota. Nie karm go swoim jedzeniem! Większość kąsków z pańskiego stołu, jest szkodliwych, a nawet TRUJĄCYCH dla kota! Jeśli nie wiesz na pewno, że coś nie zaszkodzi, nie testuj tego na swoim przyjacielu!
Po czwarte – WODA! To bardzo ważny składnik kociej diety niezbędny dla zdrowia. Możesz postawić kotu więcej niż jedną, dużą miskę, możesz też kupić specjalną fontannę, która zachęci kota do picia, ale najłatwiej przemycić wodę w pożywieniu.
Po piąte – WAŻNE JAK! Zadbaj o miskę i o przestrzeń. Jeśli masz więcej kotów, nie karm ich blisko siebie, ani, tym bardziej!, z jednej miski. To drapieżniki, nie lubią się dzielić jedzeniem! Karmiąc w ten sposób, możesz doprowadzić do konfliktów.
UWAGA! Najnowsze badania i opracowania w zakresie kociej dietetyki, za najwłaściwszy i najzdrowszy dla kotów sposób żywienia uznają dietę opartą wyłącznie na karmieniu kotów mokrym jedzeniem.
Jeśli, z jakiegoś powodu, nie możesz zmienić kociej diety we wskazany sposób, zadbaj, żeby mokrego jedzenia było w niej jak najwięcej.
Polecamy świetną książkę „Nie dla psa (i kota) kiełbasa” Agnieszki Cholewiak-Góralczyk, która w prosty, życiowy sposób, pisze o wszystkim co dobre, a co nie i dlaczego. A w książce kucharskiej “Kocie smaki”, tej samej autorki, można znaleźć gotowe przepisy dla zdrowych kotów.
Dla naszych Adoptujących mamy przygotowany poradnik, który trochę bardziej szczegółowo opowiada o tym, o czym powinniśmy wiedzieć chcąc odpowiednio żywić naszego kota.
Poradnik może też dostać każdy, kto do nas napisze na dtkocialapka@gmail.com, w tytule wpisując “PORADNIKI KOCIEJ ŁAPKI – ŻYWIENIE” . W zamian za dowolną wpłatę wspierającą działania fundacji prześlemy jego pełną wersję.
OPRACOWANIE: Kaśka Ciszek – czyli Kocie Naprawy