Jeśli jesteś już Kociarzem, a nawet jeżeli dopiero planujesz, to na pewno wiesz, że w sklepach stacjonarnych i internetowych, jest kupa kociego towaru. Niestety „kupa” w obu znaczeniach tego słowa ;).
Naturalne jest, że szukając czegoś dla naszych pupili, wpisujemy w wyszukiwarkę „…dla kota” albo szukamy tego w kocim dziale w sklepie zoologicznym. I tu możemy się nieźle naciąć. Jest naprawdę całe mnóstwo produktów, od jedzenia począwszy, a na kuwecie kończąc, których Twój kot wcale by nie kupił, w przeciwieństwie do tego, co mówią reklamy lub zachęcające opakowania.
Po pierwsze lepiej unikaj wszelkich „2 w 1”, „3 w 1”, a w szczególności takich co to mają nawet „8 w 1”. Tego typu „kombajny” tworzą producenci, którzy raczej kotów nie lubią, a już na pewno zupełnie nic o nich nie wiedzą. W Internecie można znaleźć gadżety, które na maleńkiej przestrzeni, maksymalnie jednego metra kwadratowego, mają spełnić wszystkie kocie potrzeby! To często kombinacja kuwety, drapaka, legowiska, placu zabaw i stołówki w jednym. Kosztuje oczywiście niemało, ale przecież i tak taniej niż wszystko oddzielnie! Nie daj się nabrać na ten chwyt marketingowy, bo spotka Cię przykra niespodzianka w postaci bezużytecznego bubla i niezadowolonego kota, który ani myśli z czegoś takiego korzystać.
Zanim więc kota urządzisz (znów w podwójnym znaczeniu ;)), warto wiedzieć, że nie pije tam, gdzie je, nie je, tam, gdzie się załatwia (aż dziwne, że ktoś myśli inaczej), a miejsca do spania wybiera sobie zwykle sam, chyba, że staniemy na wysokości zadania i zaproponujemy coś, co mu się akurat spodoba ;).
Na wolności (lub jeśli jest kotem wychodzącym) terytorium projektuje sobie sam. Wydziela w nim wszystkie potrzebne obszary (fachowo nazywamy je „strefami”) a między nimi wyznacza szlaki, którymi bezpiecznie może się przemieszczać. W innym miejscu odpoczywa i śpi, w innym bawi się i poluje, a w jeszcze innym utrzymuje kontakty towarzyskie z innymi zwierzętami. Wyznacza też oczywiście strefy toalety, zazwyczaj w oddali od pozostałych. Jak można zobaczyć w filmach dokumentalnych śledzących życie kotów wychodzących, niezwykle często jest to ogródek sąsiada ;).
Chcąc ograniczyć terytorium do powierzchni mieszkania, musimy spełnić wszystkie kocie potrzeby na dużo mniejszej przestrzeni.
Nieprawdą jest, że koty niewychodzące są nieszczęśliwe! Musisz jednak wiedzieć, że kot, to, wbrew dość powszechnej opinii, nie jest zwierzątko samowystarczalne, któremu wystarczy dać jeść, pić i posprzątać kuwetę, a on cały dzień będzie słodko spać. Jeżeli takie masz przekonanie, lepiej przemyśl decyzję o adopcji jeszcze raz.
Jeśli odpowiednio się postarasz, to Twój pupil w domu z zabezpieczonym balkonem i/lub oknami będzie szczęśliwy, usatysfakcjonowany, a co najważniejsze bezpieczny.
CO MUSISZ KOTU DAĆ?
* Dostęp do wartościowego jedzenia (kot to mięsożerca i powinien dostawać pełnomięsne zbilansowane posiłki), wody i oczywiście kuwety. Pamiętaj o właściwym rozmieszczeniu (jak najdalej od siebie nawzajem) oraz o wystarczającym rozmiarze kuwety i miski na wodę (zmierzaj raczej w stronę XXL niż odwrotnie). Pamiętaj też o łopatce do żwirku.
* Drapak. Każdy kot musi drapać. Jeśli nie dostanie właściwego sprzętu, będzie drapał meble i nie można się o to złościć. Wybór drapaków jest ogromy, ale pamiętaj, że nie każdy będzie odpowiedni dla kota. Musi być stabilny i odpowiednio wysoki. Dodatkowo warto zaproponować kotu inne płaszczyzny do drapania w poziomie i pod kątem, czyli jakieś maty do drapania lub drapaki kartonowe. Pamiętaj, że to nie tylko higiena pazurków, ale przede wszystkim oznaczanie terytorium, co daje kotu poczucie bezpieczeństwa.
* Zabawę w polowanie. Bardzo ważna dla kociego samopoczucia! Warto kupić (lub zrobić samemu) odpowiednie zabawki typu piórka na sznurku lub patyku, różnego rodzaju piłeczki czy myszki. Pamiętaj, że z kotem trzeba się bawić, bo leżące zabawki nie są atrakcyjne. Koty to łowcy, nie padlinożercy ;).
* Miejsce wysooooko nad podłogą. Koty mają potrzebę przebywania na wysokości. To zapewnia im bezpieczeństwo i możliwość obserwacji terenu. Warto zaoferować kotu kilka takich miejsc w domu – wysoki drapak, miejsce na regale lub szafie, gdzie bezpiecznie się dostanie i skąd bezpiecznie zejdzie.
* Kryjówki. Zaoferuj kotu takie, do których masz dostęp i np. w razie jego choroby będziesz mógł sprawdzić, jak się ma. Dobrze sprawdzają się transportery, kartony i specjalne kocie budki lub namioty. Część z nich warto umieścić gdzieś wyżej. Domowe zakamarki, które są poza Twoja kontrolą – zablokuj.
CO JESZCZE SIĘ PRZYDA?
* TRANSPORTER. Niezbędny od pierwszego dnia. W razie konieczności będziesz mógł bezpiecznie zabrać kota do weterynarza lub przewieźć w inne miejsce, jeśli zajdą jakieś wyjątkowe okoliczności. CIEKAWOSTKA! W Japonii w większych miastach obowiązuje szereg zasad dla opiekunów kotów, na wypadek ewakuacji z powodu trzęsienia ziemi. Na tej liście znajduje się między innymi odpowiedni transporter i książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz wpisanym numerem czip.
* Nożyczki do przycinania pazurków.
* Szczotka do czesania. Wybierz delikatną i skuteczną. Warto pomagać kotom w pielęgnacji futra, po pierwsze dlatego, że zapobiega to problemom z zakłaczeniem kota, po drugie zapobiega zakłaczeniu mieszkania ;).
Pamiętaj też o zaspokojeniu potrzeby bliskości! Koty to zwierzaki towarzyskie, choć nie zawsze pokrywa się ta towarzyskość z naszym wyobrażeniem. Poświęć kotu uwagę, zagadaj do niego przyjaznym głosem, pobaw się, pogłaszcz i przytul. Bądź. Dbaj jak o bliską osobę.
UWAGA! Jeśli kotów jest więcej, zadbaj o wystarczającą i przede wszystkim zadowalającą koty ilość „sprzętów”. To pozwoli uniknąć wzajemnej agresji i bójek o najfajniejsze miejscówki.
Dla naszych Adoptujących mamy przygotowany poradnik, który jeszcze bardziej szczegółowo opowiada o tym, co jest ważne dla kota i jak wybierać kocie akcesoria z myślą o samym zainteresowanym oraz jak dostosować przestrzeń w domu, by żyć z kotem w pełnej symbiozie ;). Są tam też, dla ułatwienia, listy konkretnych produktów, które na przestrzeni lat przetestowały i z czystym sumieniem polecają domy tymczasowe i domy stałe Kociej Łapki.
Poradnik może też dostać każdy, kto do nas napisze na dtkocialapka@gmail.com, w tytule wpisując PORADNIKI KOCIEJ ŁAPKI „WYPRAWKA” . W zamian za dowolną wpłatę wspierającą działania fundacji prześlemy jego pełną wersję.
OPRACOWANIE: Kaśka Ciszek – czyli Kocie Naprawy