Warunki adopcji
Dla naszych kotów szukamy kochających i odpowiedzialny opiekunów, którzy chcą zapewnić im opiekę przez całe życie.
Kot to żywa i czująca istota – nie oddajemy kotów na prezent i nie przeprowadzamy adopcji z pośrednikami. Zadbany i zdrowy kot żyje nawet 20 lat, a nie do chwili, gdy się znudzi lub nie będzie dla niego miejsca w domu.
Szukamy dla naszych kotów domów na terenie Warszawy/Pruszkowa lub w ich bliskich okolicach. Nie decydujemy się na adopcję kotów do innych województw i odległych od nas o wiele kilometrów miast – w takich przypadkach zachęcamy do wsparcia lokalnych fundacji i schronisk. Wynika to z faktu, że nie godzimy się na pośredniczenie w adopcji osób trzecich, a naszych podopiecznych sami zawozimy do przyszłych domów. W związku z tym, że jesteśmy osobami pracującymi zawodowo, nie mamy możliwości ani czasu, by przemierzać wiele kilometrów każdego dnia.
Wymagamy bezpiecznego domu: niewychodzącego z osiatkowanym balkonem i/lub oknem. Nie przeprowadzamy adopcji do domów wychodzących. Nie ma bezpiecznej okolicy dla kota domowego. Jeśli masz dom wolnostojący i możesz zapewnić kotu bezpieczeństwo, np. zbudować wolierę, nic straconego. Do takich domów też oddajemy naszych podopiecznych. Nie wierzymy w nieotwierane okna i balkony. Niezabezpieczone okna uchylne to śmiertelne pułapki. Koty nie latają, nie zawsze spadają na 4 łapy, a koszt montażu zabezpieczenia jest mniejszy niż leczenie połamanej miednicy i szczęki. Odnalezienie zaginionego kota to niemal cud.
Nie godzimy się na przewożenie kotów, jeśli nie jest to konieczne. Odwiedziny, wczasy, wożenie na działkę to niepotrzebny stres i narażanie kota na problemy zdrowotne, behawioralne, a także zaginięcie. Jeśli planujesz wyjazd, zorientuj się, czy zwierzakiem nie mógłby zaopiekować się ktoś z Twojej rodziny, przyjaciel, koleżanka, warto zorientować się również wśród sąsiadów, czy nie ma w ich gronie jakichś pomocnych kociarzy. Zawsze możesz skorzystać też z odpłatnej pomocy certyfikowanego petsittera.
Do lecznicy weterynaryjnej kot musi być przewożony w solidnym transporterze. Noszenie kota na rękach, w wiklinowych koszach czy kocykach jest niedopuszczalne i grozi narażeniem na niebezpieczeństwo zarówno zwierzaka, jak i człowieka.
Nie godzimy się na wyprowadzanie kotów na spacery. Należy zapewnić im dogodne warunki w domu, zgodne z potrzebami gatunku.
Warunkiem adopcji jest podpisanie umowy adopcyjnej do należytej opieki nad kotem, czyli zapewnienia mu odpowiedniej opieki na co dzień oraz opieki weterynaryjnej (prócz szczepień i odrobaczenia niezbędne są również badania profilaktyczne), odpowiedniego żywienia, a także należytego szacunku. Badania profilaktyczne polegają na okresowej weterynaryjnej kontroli zwierzaka – nie tylko wtedy, kiedy coś się dzieje niepokojącego z kotem. Zakres badania zależy od wieku i stanu zdrowia naszego mruczka.
Nie oddajemy kotów przed pierwszym szczepieniem, a bardzo małych kociaków na jedynaki. Przy opisie każdego kota podajemy, czy kot musi mieć towarzystwo, czy woli być kocim jedynakiem. Uszanuj to! Niektóre koty są nieszczęśliwe, gdy żyją same lub z innymi kotami.
Przed adopcją przyszły dom otrzyma od nas poradniki, które pomogą w wyborze wyprawki i organizacji kociej przestrzeni, wprowadzeniu kota, prawidłowym żywieniu, zaplanowaniu wizyt weterynaryjnych.
Kotów, które szukają domów jest bardzo dużo, więc jeśli nie odpowiadają Ci nasze warunki adopcyjne, prosimy szanuj nasz czas. Poszukaj fundacji lub kociej grupy lokalnej, której warunki jesteś w stanie spełnić.
Proces adopcyjny
1) Rozmowa telefoniczna – w czasie której rozmawiamy wstępnie o naszym podopiecznym, warunkach domowych i sytuacji życiowej osoby starającej się o adopcję. Gdy wstępnie rozmowa przebiega pomyślnie, a warunki i oczekiwania dla obu stron są jasne, umawiamy się na tzw. wizytę zapoznawczą. Jeśli nie odbieramy telefonu, bo akurat jesteśmy w pracy lub załatwiamy inne rzeczy, nic straconego. Wypełnij naszą ankietę adopcyjną, a my po jej weryfikacji odezwiemy się do Ciebie!
2) Wizyta zapoznawcza – osoba starająca się o adopcję odwiedza kota w jego domu tymczasowym – nasi podopieczni mieszkają z nami w naszych mieszkaniach, więc żyją w normalnych warunkach (nie jesteśmy punktem ani schroniskiem!). Dzięki temu wiemy, co lubią, jak się zachowują na co dzień, co jest dla nich najlepsze i niezbędne do codziennego funkcjonowania. Nie mamy swojej siedziby ani miejsca, gdzie przebywają nasi wszyscy podopieczni, więc na taką wizytę musimy się umówić z kilkudniowym wyprzedzeniem, ponieważ jesteśmy osobami aktywnymi zawodowo, a opieka nad kotami jest wolontariatem. Na takim spotkaniu rozmawiamy o kocie, warunkach adopcji i właściwej opiece nad zwierzakiem.
UWAGA: Przeprowadzamy rozmowy adopcyjne on-line (Skype).
3) Dowiezienie kota do przyszłego miejsca zamieszkania – na miejscu sprawdzamy warunki, czy są zgodne z tym, co było przedstawione w czasie wizyty zapoznawczej, sprawdzamy zabezpieczenia itp. Jeśli wszystko jest w porządku – podpisujemy umowę adopcyjną i kot zostaje w nowym domu.
Uwaga! Żaden z etapów procesu adopcyjnego nie jest zobowiązujący. Jeśli dom nie spełni naszych warunków, mamy prawo odmówić dalszych kroków adopcyjnych niezależnie na jakiś etapie toczą się rozmowy. Nie rezerwujemy kotów!