Zwierzę to nie rzecz, nie dawaj go na prezent!

O zbliżających się wielkimi krokami świętach Bożego Narodzenia przypominają nam witryny w sklepach, piękne iluminacje i zimowa aura za oknem. Zewsząd otoczeni przedświątecznym nastrojem, kojarzymy ten czas z ciepłem, miłością i nadzieją. W gorączce zakupów i porządków często jednak zapominamy o dramacie tych, których los zależny jest od ludzkich decyzji.

Dom Tymczasowy Kocia Łapka rozpoczyna właśnie akcję „Zwierzę to nie rzecz, nie dawaj go na prezent!”, która ma na celu uświadomienie ludziom problemu bezdomności zwierząt w okresie święta Bożego Narodzenia. Każdego roku bardzo duża liczba zwierząt staje się świątecznym prezentem. Niestety, często nietrafionym. Większość z nich w ciągu kilku dni lub tygodni od Wigilii straci schronienie. Trafi na ulicę, gdzie w zimowych warunkach nie przeżyje nawet nocy. A te, które będą miały więcej szczęścia, zamieszkają w przepełnionych schroniskach.

„Okres Bożego Narodzenia jest dla nas dramatem, ponieważ jest to czas, kiedy zgłaszają się do nas osoby, którym los zwierząt jest tak naprawdę obojętny. Widzą w nich tylko świąteczny prezent, a nie żywą i czującą istotę. Natomiast po świętach co chwilę odbieramy telefony z prośbą o pomoc dla kota, którego ktoś raptem wypatrzył na swojej drodze. Zazwyczaj koty te są ofiarami bezmyślności ludzkiej” – mówią założycielki Domu Tymczasowego Kocia Łapka. – „Skąd wiemy, że są to nieudane prezenty świąteczne? Zupełnie oswojone, przemarznięte i przerażone nagle pojawiają się w miejscach, gdzie bytują dzikie koty wolno żyjące lub gdzie mogą zdobyć pożywienie i schronić się przed zimnem. Takie koty zupełnie nie odnajdują się w nowej sytuacji, przez co często trafiają do nas bardzo chore. Niestety czasem pomoc przychodzi zbyt późno”.

Kampania „Zwierzę to nie rzecz, nie dawaj go na prezent!” ma na celu podkreślenie, że jedynie świadoma i przemyślana adopcja zwierzaka jest dla niego szansą na odpowiedzialny dom na całe życie. Dlatego w akcję zaangażowały się również znane i lubiane osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny. Klaudia Halejcio, Andżelika Piechowiak, Tomek Torres, Olga Bołądź, Agnieszka Kaczorowska, Ewa Wojciechowska, Nicolas Prusinski oraz Joanna Krupa mają nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu, akcja dotrze do większej liczby odbiorców, a tym samym uda się zapobiec bezdomności kolejnych zwierząt.

tagi: Akcje Kociej Łapki, zwierzę to nie rzecz