Zwierzę to nie zabawka. Nie dawaj go w prezencie!

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia, na którą wielu z nas czekało z niecierpliwością w tych jakże dziwnych czasach. W gorączce zakupów i porządków często jednak zapominamy o dramacie tych, których los zależny jest od ludzkich decyzji… 🐈🐶🐁🐰

Każdego roku wiele zwierząt staje się świątecznym prezentem, niestety często nietrafionym 🎁💔. Większość z tych zwierząt w ciągu kilku dni lub tygodni od Wigilii straci schronienie. Trafi na ulicę, gdzie w zimowych warunkach nie przeżyje nawet nocy, a te, które będą miały więcej “szczęścia”, zamieszkają w przepełnionych schroniskach 😢.

„Okres Bożego Narodzenia jest dla nas dramatem, ponieważ jest to czas, kiedy zgłaszają się do nas osoby, którym los zwierząt jest tak naprawdę obojętny. Widzą w nich tylko świąteczny prezent, a nie żywą i czującą istotę. Natomiast po świętach co chwilę odbieramy telefony z prośbą o pomoc dla kota, którego ktoś raptem wypatrzył na swojej drodze. Zazwyczaj koty te są ofiarami bezmyślności ludzkiej” – mówią założycielki Domu Tymczasowego Kocia Łapka. „Skąd wiemy, że są to nieudane prezenty świąteczne? Zupełnie oswojone, przemarznięte i przerażone nagle pojawiają się w miejscach, gdzie bytują dzikie koty wolno żyjące lub gdzie mogą zdobyć pożywienie i schronić się przed zimnem. Takie koty zupełnie nie odnajdują się w nowej sytuacji, przez co często trafiają do nas bardzo chore.

Niestety czasem pomoc przychodzi zbyt późno”. Nie przygarniajmy zwierząt pod wpływem chwili. Jedynie świadoma i przemyślana adopcja zwierzaka jest dla niego szansą na odpowiedzialny dom na całe życie 🏠💗.

————————

tagi: Akcje Kociej Łapki, boże narodzenie, konrad rysuje, Zapobieganie bezdomności zwierząt, zwierzę to nie rzecz